Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Program

Byl bych špatným politikem, kdybych nevěřil voličům a tudíž ve své znovuzvolení poslancem. Byl bych ještě horším politikem, kdybych jenom se založenýma rukama čekal, až se tak stane. Proto je samozřejmé, že mám představu, co se pokusíme udělat, budu-li mít další příležitost aktivně ovlivňovat vývoj kulturního dění v naší zemi. Především musíme dostat péči o kulturu na správné místo společenského postavení, které by jí právem mělo náležet. Všechny vlády od roku 1992 přiznávaly, že by chtěly, aby stát na kulturu vynakládal 1 % ze svého rozpočtu. Ta poslední Topolánkova si to dokonce dala do svého programu, ovšem bezúspěšně. To by pro mne tedy byl postupný cíl číslo jedna.

Druhý cíl je neméně ambiciozní. Byl jsem prvním českým ministrem kultury, který zahájil seriozní dialog s církvemi. Bohužel, moji následovníci na tento zásadní krok nedokázali navázat. Já bych v tom chtěl naopak pokračovat.

Podrobnější detaily o cílech ČSSD v oblasti kultury najdete v Oranžové knize. Proto si dovolím už jen připomenout několik zcela konkrétních úkolů, které je urychleně třeba řešit. Na prvním místě to je určitě výstavba nové Národní knihovny. Připravovanou rekonstrukci Národního muzea, včetně budovy bývalého Federálního shromáždění, je nutné nejen zahájit, ale také včas dokončit. Ministerstvo kultury a hlavní město Praha se musejí rozhodnout, jak dál se Státní operou a Laternou magikou. My Jihočeši už musíme konečně říci, co a jak dál s točnou v zahradě Českokrumlovského zámku. Vůbec bychom si asi měli ujasnit, jak budeme dál a hlavně lépe využívat naše překrásné kulturní památky pro cestovní ruch.

Potřebujeme nový památkový zákon. S přechodem na digitalizaci nás zřejmě čeká nový zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Je před námi novela zákona o české kinematografii. Nutně se musí změnit dosavadní grantový systém financování kultury. To vše by pak měl završit komplexní zákon o kultuře, který Česká republika, na rozdíl od řady ostatních zemí, nemá.

Co myslíte, jsou to malé cíle? Ale snad bychom to za čtyři roky mohli zvládnout. To si myslí váš Vítězslav Jandák.

Oranžovou knihu kultury ke stažení naleznete zde: