Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Nečasovi muži...

21.11.2010

Vládní koalice „rozpočtové zodpovědnosti“ již v naší zemi působí několik měsíců a rád bych na tomto místě prezentoval některé své pocity, které v této souvislosti mám.

Při pohledu na členy vládní koalice a její práci mě často zachvátí emoce popsatelné slovy smutek či rozhořčení. Jako opoziční strana však tyto emoce musíme držet v limitech a konat pouze to, co nám náš mandát v Poslanecké sněmovně dovoluje. Nicméně cítím povinnost předat zkušenosti s vládou a s tím související nálady v (nejen) poslaneckých řadách ČSSD i těm, kteří mi odevzdali svůj hlas a jejichž důvěrou se tak cítím zavázán.

Mnoho nereálných slibů a přinejmenším diskutabilní řešení stavu českých veřejných financí - to jsou hlavní charakteristiky současné vládní koalice. Naprosté selhání komunikace vládních rozhodnutí s voliči a fatální dopady na sociální stát a růst celého hospodářství vidím jako fundamentální chyby současného vládnutí. Nejenže zatím nedošlo k žádné z reforem, kterými se koaliční strany před volbami oháněly, ale svými kroky se páchají velmi výrazné škody, které budou mít nevratné následky.

Jsem opravdu zděšen, jak se ze záměru varovného poselství změny v české politice od občanů ČR stává naprostá fraška, která všechny kromě „Nečasových mužů“ zvedá ze židlí. Škrty, které naše země zažívá jsou jen důsledkem toho, co si naši občané zvolili, ale nechce se mi věřit tomu, že se svou volbou jsou všichni naprosto spokojení. Dokládají to nejnovější průzkumy veřejného mínění. Vláda ztrácí podporu pro svá rozhodnutí a dovolím si předpovědět, že to je teprve začátek. Voliči sice pojali myšlenku razantního zastavení zadlužování ČR za svou, nicméně jen málo lidí si opravdu uvědomilo, jaké dopady to na ně bude mít. A vláda silným mandátem nekontrolovaně páchá na lidech naší země své pokusy.

Koncepce šetření, kterou v posledních měsících zažíváme je ČSSD absolutně cizí a nepochopitelná. Místo toho, aby vláda podpořila rozbíhající se hospodářství a tím zvýšila příjmy z výběru daní, aby aktivně působila v zahraničí a svou přítomností otevírala dveře naši exportérům a tím dávala práci našim lidem, pomáhala rozvoji hospodářství, tak šetří na všem, čem může. Bohužel tato cesta nevede k zastavení zadlužení, ale naopak k větším tlakům na veřejné výdaje a propad příjmů. Rozhodnutí, které vláda nyní činí, jsou však dlouhodobá a naše země je pocítí brzy velmi tvrdě. Musíme o tom však mluvit, říkat si co je špatně a neustále tlačit na koalici, aby se podařilo špatné návrhy změkčit a přiblížit je co nejvíce námi navrhovaným řešením.

Váš VJ

Zpět do článků