Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Rozhovor s redaktorem Jihočeského Metropolu

17.05.2010

Vítězslav Jandák poskytl rozhovor redaktorovi Metropolu Jihočeského kraje. Hlavním tématem byly útoky na ČSSD.

Pane poslanče, v posledních několika dnech se stali představitelé ČSSD, ale i jejich sympatizanti na některých mítincích terči různorodých útoků. Jaký je Váš názor na tuto situaci? 

Tak abych pravdu řekl, tyto útoky jsme již zaznamenali v době předešlé, nicméně v takovém rozsahu a takové frekvenci je to v novodobé české historii věc naprosto nevídaná. Můj názor na tyto události je jasný – jsem zkrátka v šoku. Je totiž ohrožena podstata pluralitní demokracie a právo na svobodu vyjadřování. Část české společnosti posunula nesouhlas s naší stranou, naším předsedou, naším programem od slovních diskusí k fyzickému násilí a jiným aktům agrese. To je pro mě a doufám, že i všechny slušné, morální a civilizované lidi této země věc striktně nepřijatelná.

Někteří vaši oponenti se však vyjadřují ve stylu, že si za to vlastně můžete sami, jak byste na to reagoval?

Tak výroky tohoto typu jsem za poslední dobu slyšel mnohokrát. Bohužel znamenají vyjádření tichého souhlasu s tím, co se děje a to je pro mě alarmující. Je fakt, že politická scéna dnešní doby a předvolební kampaň zvlášť se vyznačují určitou mírnou agresivitou, ale to k tomu patří. Je ale potřeba rozlišovat mezi ráznou a urážlivou či zesměšňující kampaní. ČSSD je od minulých voleb stranou opoziční, proto je kritika vládnoucí strany, pokud s její politikou nesouhlasíme, naprosto legitimní věc. Náš program této kritice dává jasné opodstatnění, a proto ji nikdo nemůže nazvat emocionální či subjektivní. Je bezesporu objektivní. Na druhou stranu většina našich oponentů nemůže občanům nabídnout konstruktivní programové věci, natož jejich řešení. Uchýlili se proto k démonizaci Sociální demokracie a její stylizace do role strany, která tuto zemi naprosto zničí. Podobná taktika je sice morálně pokleslá, jelikož je jasně pomlouvačná a lživá, nicméně evidentně u jistých skupin obyvatelstva zabírá. Z toho je mi opravdu smutno.

Jaký je podle Vás důvod, že někteří lidé shledávají argumenty proti vám jako nebezpečné, alarmující či jak je nazvat podle reakce, které s sebou přinesly?

Vysvětluji si to tím, že někteří lidé zkrátka věří všemu, co uslyší, zvláště pokud se jedná o jednoduché, správné věci. Neptají se ale pak jak se toho vlastně chce dosáhnout nebo proč se tak již nestalo, když k tomu dotyční již měli šanci. Jeden z takových argumentů je například „stát bez dluhů“. Některé strany takto populisticky oslovují občany, kteří se neptají, jak toho hodlají tito politici dosáhnout. V horším případě tato hesla vyslovují politici, kteří k našemu zadlužení velmi výrazně sami přispěli.

Nemáte náhodou také takový slogan?

To je pravda. My ale dodáváme, že chceme postupně snižovat schodek státního rozpočtu, jelikož jsou možnosti ovlivnit státní rozpočet na straně výdajů jen velmi omezené, pokud nechceme nějakou razantní revoluci a následných kolaps například v sociální sféře a zdravotnictví.

Co byste vzkázal vašim a dosud nerozhodnutým voličům?

Aby si uvědomili, k jak výrazným změnám tu proti lidem za poslední 4 roky došlo. Rozhodnutí Topolánkovy vlády zažíváme prakticky každý den. Jsou to opatření, které nás finančně i jinak zatěžují, avšak pravicí očekávané účinky nemají, právě naopak. Jsou to tedy špatná opatření. Naše principy jsou pevné a budeme se jich držet. Pracujeme pro lidi, pro všechny občany České republiky, nejen jejich malou část.

Zpět do článků