Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Vystoupení Vítězslava Jandáka v předvolebním speciálu Václava Moravce

07.04.2010

Ve středu, 7. dubna 2010 proběhla v pořadí již 8 plánovaná regionální debata Václava Moravce s volebními lídry do Poslanecké sněmovny.

Tentokrát se hostitelem tohoto pořadu stal Dům kultury Metropol v Českých Budějovicích. Do studia byli pozváni lídři těch politických stran, které mají dle aktuálních průzkumů veřejného mínění šanci překonat 5% hranici podpory obyvatelstva.

Za ČSSD byl přítomen lídr jihočeské kandidátky Vítězslav Jandák, za ODS Jan Bauer, za TOP09 jediná žena diskusního klání Vlasta Parkanová, za KSČM Vojtěch Filip, za Věci veřejné Viktor Paggio a Alois Pavličko za Stranu zelených.

Již před začátkem této debaty bylo všem jasné, že přítomnost sociálně-demokratického lídra zaručuje všem přítomným v sále i u televizních obrazovek přínosný zážitek. Václav Moravec se dotkl všech současných hlavních důležitých témat, které zajímají hlavně, ale nejen Jihočechy.

Prvním z témat rozhovoru se stala přímá volba prezidenta, kterou v současné době podporuje většina politického zastoupení. Pro přímou volbu je nicméně nutné přijmout změnu ústavy, což nebude věcí jednoduchou. Kromě ČSSD v tuto chvíli nemá zájem zveřejnit svého kandidáta žádná strana. Václav Moravec svou poznámkou ohledně Jiřího Paroubka vyvolal mírně emociální atmosféru, kde se opět projevilo, jak se předseda ČSSD používá jako levný a odstrašující činitel volebních argumentů. Avšak jihočeský lídr za ČSSD již tímto prvním tématem ukázal, v čí režii celá diskuse bude a že dostat jej do úzkých je věc prakticky nemnožná. Ve správný moment dokonce klidnil část publika oblečené do modrých triček slovy „Kluci odeésácký, uklidněte se“… Z jeho vyjádření jasně vyplynulo, jak umělý je strach z Jiřího Paroubka na hradě, jelikož žijeme v systému parlamentní demokracie a přání jedince, zvlášť v nejvyšší politice je záležitost značně složitá a nejasná.

V podobném duchu se vedla diskuse i o dalších tématech, kterými se stala dostavba Temelína a řešení krizového stavu Šumavského národního parku. ČSSD jasně podporuje dostavbu, stejně jako strany ostatní kromě Zelených.

V otázce Šumavy se především diskutoval návrh odvolání ředitele Národního parku Šumava, ke kterým se přítomní zástupci stavěli rozdílně. Vítězslav Jandák svým komentářem podpořil přijetí zákona o Národním parku, který by jasně vymezil, co je a není možné, kde má přednost přírodní rezervace a kde člověk hospodářsky činný.

Z průřezu celé debaty bylo patrné, že názory Sociální demokracie nacházejí podporu i u jiných stran a návrhy, se kterými přichází, se setkávají dle ohlasu z publika i s jejich podporou. Vítězslav Jandák byl jasným dominantem celého klání, kde předvedl přesvědčivou programovou i argumentační převahu nad ostatními kandidáty.

Celý videozáznam je možné si prohlédnout na tomto odkaze: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210452801380007-otazky-vaclava-moravce/ 

Zpět do článků