Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Zmatky okolo točny pokračují

23.10.2009

16. září se setkal v Českém Krumlově ministr kultury Václav Riedelbauch se zainteresovanými stranami.

Byli informováni o tom, že točna zůstane v zahradě zámku nejméně do konce roku 2015 a to s tím, že UNESCO, kterému hlediště vadí, nebude podnikat žádné kroky a vše je tedy v pořádku. Objevila se i informace, že by se měla postavit nová točna zhruba o 50 metrů dál, k čemuž se vyjádřil skepticky poslanec Vítězslav Jandák. Argumentoval tím, že v současné době poskytnout stovky milionů by ani pro Evropskou unii nebylo jednoduché. A navíc, čilý stavební ruch by zahradu mohl poškodit více, než kdyby se stávající hlediště zrekonstruovalo, jak to ostatně před lety ještě jako ministr kultury navrhoval.

Média ale před několika dny vznesla dotaz přímo na zástupkyni UNESCO pro Evropu a Severní Ameriku, na madam Mechtild Rössler v Paříži. Položila ji prostřednictvím e-mailu otázky, jako například zda Unesco vydalo nějaký dokument, povolující prodloužení točny do roku 2015 či 2016, nebo zda Výbor Unesco trvá na demontáži do konce letošního roku, tak jak sdělilo ve zprávě z letošního zasedání v Seville.

Paní Rössler odpověděla velmi stručně, že vše již bylo řečeno, a odkázala zcela jasně na ujednání ze zasedání v Seville. Tam padlo rozhodnutí – hlediště má být rozebráno do 31. 12. 2009 a zahrada má být upravena do termínu 30. 4. 2010.

Znamená to tedy, že Ministerstvo kultury se mýlí a lidé, kteří zde pracují, neumí zřejmě ani číst? Unesco jasně sdělilo, že točna má zmizet a pak se má jednat o budoucnosti hlediště v Krumlově. Ale žádný dokument o tom, že by Výbor pro světové kulturní dědictví řekl: „Ano, točnu si nechte, jak dlouho chcete, my proti vám nic podnikat nebudeme“ – nic takového neexistuje.

Vypadá to tedy, že po 31. 12. 2009, respektive po 1. 5. 2010, může UNESCO zahájit správní řízení o vyjmutí Krumlova ze seznamů UNESCO, pokud točna bude i nadále v zahradě zámku v Českém Krumlově. A sám současný ministr kultury to nevylučuje.

Svědčí to jen o tom, že informace, které šíří Ministerstvo kultury prostřednictvím svých náměstků a mluvčích, kteří tvrdí, že UNESCO nic podnikat nebude, že je vše dohodnuté, jsou lživé a nepravdivé. A vládne okolo tohoto unikátu stále větší zmatek. Vždyť sám ministr kultury Václav Riedelbauch novinářům sdělil, že si je jistý tím, že UNESCO nebude žádné kroky podnikat a že on i jeho spolupracovníci dělají vše pro to, aby se problém podařil vyřešit. Není nyní ale už trochu pozdě? Proč do Paříže pan ministr stále vysílá své posly? Proč nejedná s UNESCEM on osobně?

Vždyť Jihočeské divadlo prodává předplatné na příští divadelní sezónu, jelikož i ředitel divadla byl oficiálně informován, že točna pokračuje i v dalších letech. Ale ve skutečnosti, a dle oficiálního vyjádření UNESCO, tomu tak není. Tato forma nejistoty pro všechny tak bude trvat dalších šest let. A dalších šest let se bude spekulovat, zda příští, nebo ten další rok hlediště skončí a kdy skončí a zda UNESCO bude podnikat nějaké kroky, či nebude.

Pod petici za zachování otáčivého hlediště se podepsalo už na 140 000. Dokud ale budou lidé, kteří budou práskat do UNESCA, že točna v zahradě stále stojí, dokud budou někteří lidé nad zájmy Čechů a ČR nadřazovat své zájmy, jistého nebude v této problematice nic. A dokud budou na ministerstvu lidé, kteří tvrdí, že jednají a přitom to není, alespoň reálně, nikde patrné, že by něco dojednali, nedobereme se patrně žádného výsledku.

Zpět do článků