Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Vítězslav Jandák sliby plní

25.09.2009

Poslanec Vítězslav Jandák potěšil ve středu hned dvakrát: děti ve školce a přijel i do Azylového domu Rybka.

Poslanec Vítězslav Jandák potěšil ve středu hned dvakrát. Poprvé, když dopoledne zavítal do Azylového domu Rybka v Husinci na Prachaticku, kde je patronem Školičky Medvídek, kterou zde před téměř dvěma lety otevíral. Podruhé potěšil děti ve školce v Chrobolech, a přivezl jim dárek, který jim před časem slíbil. Vítězslav Jandák své sliby prostě plní.

Azylový dům Rybka v Husinci u Prachatic funguje již pátým rokem. Jedná se o výjimečné zařízení tohoto typu u nás. Jako jediné poskytuje azyl celým rodinám, které se ocitly v bezvýchodné životní situaci. Své útočiště zde ale nenacházejí jen sociálně slabí Češi, ale i Slováci či občané Rumunska.

Mají zde vlastní kapličku, zahradu, školičku, který slouží výhradně dětem klientů, a paní ředitelka Eva Dvořáková zde vybudovala i „mini zoo“. Jsou zde drobná zvířátka jako křeček, morče, želva či králíček.

„Chceme, abychom to tu hlavně dětem trochu zpestřili a zároveň v nich rozvíjeli jejich vztah k přírodě a všemu živému. Jsem ráda, že se naše malá „zoologická“ dnes všem hostům líbila,“ řekla s nadšením ředitelka Azylového domu Rybka Eva Dvořáková.

Vítězslav Jandák při své návštěvě na akci, kam zavítalo na pět desítek lidí, předeslal, že toto zařízení je opravdu výjimečné a mnohé jiné by se od něj mohly učit.

„Má nejhlubší poklona patří především paní ředitelce Dvořákové, je to úžasná dáma. Protože, to, co ona se svými dvěma kolegy dokázala, je neuvěřitelné. Když si uvědomím, s jakými prostředky, s jakou personální kapacitou ona disponuje, na rozdíl od jiných zařízení, které mají podporu státu, církve a to především finanční, musím uznat, že jde skutečně o něco naprosto nevídaného. Jsem rád, že jsem mohl pomoci a že jsem alespoň součástí něčeho, co má smysl, co má ducha a hlavně, co funguje. Přesně zde platí heslo, že i „za málo peněz, se dá dělat hodně muziky“. V tomto případě to platí na dvě stě procent, neboť paní ředitelka Dvořáková je fantastická osobnost, která dokázala cosi, co by pravděpodobně někdo jiný s tak malými prostředky nedělal. Proto jsem hrdý, že můžu být patronem školičky Medvídek, a je mi ctí, že jsem mohl stát i u jejího zrodu,“ poznamenal herec, politik a Jihočech Vítězslav Jandák.

Do azylového domu se chce každopádně zase brzy vrátit a už nyní nabídl pomoc a možnost další spolupráce. „Pro paní Dvořákovou, potažmo pro celé zařízení, tu budu vždy. Vždyť lidé, kteří zde žijí, jsou lidé a o to tu jde. Je jedno, zda je někdo bílý, černý, puntíkovaný, tlustý, hubený, bohatý nebo chudý. Důležité je, jaký je a zda potřebuje pomoc. A já zde budu vždy pro ty, kteří pomoc potřebují,“ říká rozhodnutě Jandák.

Ten také dokázal, že umí držet sliby. Do školky v Chrobolech na Prachaticku přivezl dnes dárek, který paní ředitelce, učitelkám a dětem slíbil. „Před časem mne oslovili s tím, že se jim rozbila pračka a tak jsme jim ji sehnali. A nedávno, když jsem se ptal, zda něco potřebují, jsem se dozvěděl, že se jim porouchala televize, takže se děti nemohly dívat na pohádky a dětské pořady. Slíbil jsem, že hned jak budu mít cestu kolem, přivezu jim televizi novou. A jsem rád, že mi to podařilo tak brzy a že se ti malí caparti mohou dívat na to, co je i jejich paní učitelky zajímá a baví,“ dodává Vítězslav Jandák.

Také do Chrobol se rád vrátí. A to bude již brzy, konkrétně v pondělí 28. září, kdy se zde koná Svatováclavská pouť.

Zpět do článků