Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Vítězslav Jandák byl pasován na rybáře

31.08.2009

Herec a politik, jihočeský lídr ČSSD Vítězslav Jandák, se stal o víkendu rybářem. Členové Petrova cechu jej pasovali na rybáře podle všech pravidel.

Stalo se tak v Třeboni na náměstí za účasti asi 500 přihlížejících. Jak sám Vítězslav Jandák říká, byl velice dojat.

„Jsem členem různých řádů, jsem několikrát rytířem, ale tohle je pro mne skutečně čest,            a opravdu mne to dojalo skoro k slzám. Je to od nich hezké a já si toho nesmírně považuji už proto, že ryby miluju, ryby chytám, i když je ve velké většině pouštím zpět do rybníka. Chytám je ve svém vlastním rybníku, který mám u své chalupy, popovídám si s nimi a pak jim zase dávám svobodu,“ svěřil se Jandák.

Jako Jihočech, který má k tomuto kraji silný vztah, protože zde trvale žije, si velice váží pocty, které se mu dostalo.

„Jihočeský kraj je odjakživa spojený s rybami, rybníkářstvím. Vzorem pro mne je také jako historická osobnost právě Jakub Krčín z Jelčan, zakladatel mnoha rybníků. A toto řemeslo, které má za patrona právě sv. Petra, rybáře a prvního papeže, je mi nesmírně blízké. Jsem hrdý na to, že žiji v kraji, kde je také jediná rybářská škola v republice a sice ve Vodňanech na Strakonicku. Jsem hrdý na to, že se v souvislosti s rybami a rybníkářstvím nejčastěji mluví o jižních Čechách. Třeboňská ryba, Třeboňský kapr je pro mne opravdu znak kvality a důkaz toho, že jsme v něčem výjimeční a dobří,“ podotkl jihočeský volební lídr ČSSD Vítězslav Jandák.

A proč vlastně rybáři přijali Vítězslava Jandáka do svého spolku?

„Vítězslav Jandák dělá čest našemu regionu. Jeho osobnost je úzce spjata s Třeboní, Třeboňskem vůbec, nedaleko odtud má svůj srub, kde žije, ale především, při povodních v roce 2006 jako ministr kultury velmi pomohl tomuto městu už tím, že ač to nebyl jeho resort, pomohl s organizací protipovodňových opatření tím, že dokázal na pomoc přivolat armádu. Není to jen o rybníkářství a rybářství. Je to i o jeho přístupu k památkám a právě díky němu se řada věcí u nás na Třeboňsku, ale i v jiných částech kraje, podařila. Ceníme si jeho pomoci a jeho přízně a jsme rádi, že ho zde máme, a proto jsem rád, že právě on byl pasován rybářským právem na rybáře,“ dodal místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.

Vítězslav Jandák zároveň přislíbil, že hned v pondělí si nechá diplom, který je dokladem o jeho pasování, zarámovat a pověsí si ho na čestné místo ve svém srubu, kde se setkávají lidé různých profesí, různých politických uskupení a názorů a kde i přesto mají k sobě často velmi blízko, jako snad nikde jinde. „Svědčí to o tom, že Slávek Jandák není jen politik jedné určité strany – sociální demokracie. Je to o tom, že dokáže sbližovat lidi, dokáže vyslechnout názory a dokáže být lidský. Asi jako jeden z mála politiků u nás je politikem a přitom stále zůstává slušným člověkem,“ podotkla i Jandákova dlouholetá kamarádka, spisovatelka, scénáristka a obyvatelka Jindřichova Hradce Markéta Zinnerová.

Zpět do článků