Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Vítězslav Jandák tráví letos dovolenou doma na jihu Čech

03.08.2009

Herec, exministr kultury, poslanec a jihočeský lídr za ČSSD, který dnes oslaví své 62. narozeniny, letos rezignoval na dovolenou za hranicemi.

Vítězslav Jandák, kterého už brzo čeká volební kampaň před říjnovými parlamentními volbami, tráví letošní dovolenou hlavně ve svých milovaných jižních Čechách. Své volno, které bývá více pracovní než relaxační, tráví na své chalupě u Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku. Jak sám Jandák říká, tady mu nic nechybí, tady se cítí nejlépe. “Na cesty za poznáním a moře jsem letos skutečně rezignoval. Dokonce ani do svého milovaného Chorvatska jsem se nevypravil.  Opravdu, cítím, že nejlíp je mi a nejvíce si odpočinu tady u nás v jižních Čechách, na mém milovaném Třeboňsku, kde jsem doma,” svěřil se jihočeský poslanec a stínový ministr ČSSD Vítězslav Jandák.

Přestože v uplynulých letech jezdíval pravidelně a rád na Istrii, kde má i blízkého kamaráda, chorvatského ministra kultury Božo Biskupiče, letos si užívá jihočeské krajiny.“ Jezdím raději po kraji, navštěvuju různé společenské, kulturní i sportovní akce. Zrovna minulý týden jsem byl na premiéře Rusalky, s Julií Makerovovou a Evou Urbanovou, na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Bylo to úžasné představení. Znovu mne to přesvědčilo o tom, že točna je opravdu unikátem a představení před ní jsou skutečným a neopakovatelným zážitkem a že by opravdu měla zůstat tam, kde je,” míní jeden z nejznámějších českých politiků.

Nevynechal ani další svou srdeční záležitost. Tou byla návštěva Selských slavností v Holašovicích, v obci zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

“Holašovice jsou mi velice blízké, už proto, že jsem se jako ministr kultury snažil této skvostné obci poskytnout peníze v době, kdy tam pod tíhou sněhu spadly střechy stodol u dvou stavení. Později jsem tam poslal další peníze, protože si myslím, že na takové unikáty, jaké tu máme my u nás, v jižních Čechách, je zapotřebí peníze vždy nalézt,” říká si jihočeský sociálnědemokratický lídr.

Když si ale Vítězslav Jandák může dovolit udělat takzvaně volný den, pak se také rozhodně nenudí. Vstává už časně ráno okolo šesté hodiny. Několik hodin tráví procházkami se svým psem Albertem, a pokud je zapotřebí, chalupaří. “Tu sednu na traktůrek a poseču louku, tam je potřeba něco drobného opravit, tu přijede návštěva, ať už pracovní či soukromá. A tak si sedneme, dáme si dobrou kávu, nebo skleničku vína a povídáme. Nebo si jen tak sednu na zápraží a pozoruji tu krásnou krajinu a poslouchám to úžasné ticho. A je mi skvěle,” svěřil se poslanec, který ovšem ani v létě neopomíná pravidelně každé pondělí jezdit do své poslanecké kanceláře, kterou má v Jindřichově Hradci.

“Na houby nechodím, protože je neumím hledat. Musely by na mne křičet a blikat červeně, proto obdivuji všechny, kteří nosí plné koše. A i když mám u chalupy les, čistím a jíme pak jen houby, které nám občas sousedi a přátelé přinesou. Ale houby miluju. Stejně jako ryby. Rybařím velmi zřídka. Nedávno jsem poprvé v životě chytil kapra. Měl 3,30 kg. Byl nádherný, měl krásné oči, tak jsem ho hned pustil zpět do rybníka.”

Vítězslava Jandáka lze i teď v létě potkat na různých místech Jihočeského kraje. Ať už na nákupech nebo kdekoli na různých cestách, ale hlavně a vždy mezi lidmi. “Občas, vezmu jen tak manželku, psa a jedeme třeba do Třeboně, do Tábora, nebo třeba do Českého Krumlova. Jedeme na výlet. Projdeme se ulicemi, popovídáme si s lidmi. A pokud mi svěří své radosti či strasti, pak se z toho vždy rád poučím. Lidské příběhy mne vždy velmi inspirovaly, už jako herce v mé profesi. Rád jsem mezi lidmi a rád objevuji i místa, na kterých jsem třeba ještě nebyl. Například mne velmi zaujal Trocnov, kde se narodil slavný vojevůdce Jan Žižka. Zrovna nedávno jsem říkal, že se tam zase brzo musím podívat. Vojevůdci mne vždycky fascinovali a my toho nejznámějšího, po kterém se jmenuje i náměstí v Táboře, který právě on proslavil, máme tady u nás na jihu Čech.”

Zpět do článků