Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Jandák: Že jste tak nekřičeli v době Bessera a Hanákové?

02.08.2013

ROZHOVOR PRO PRVNÍZPRÁVY.CZ: Vítězslav Jandák, poslanec a bývalý ministr kultury se pozastavuje nad tím, jaký se strhl křik nad odvoláním šéfa Národního divadla Jana Buriana a připomíná excesy, které se děly za vlády TOP 09 na ministerstvu kultury.

Bývalý ministr kultury a poslanec ČSSD Vítězslav Jandák pro Prvnizpravy.cz řekl, že má pro postup Jiřího Balvína pochopení.

„Nesmíme to vytrhávat z kontextu. Pan ministr Balvín má názor, že takové významné funkce je nutno obsazovat na základě veřejného výběrového řízení. To se nestalo,“ zdůraznil poslanec a připomněl neblahou praxi s obsazováním míst v kultuře za minulé vládní garnitury.

Jandák předpokládá, že podobně bude postupovat ministr kultury i v případě Jiřího Fajta, který má zítra nastoupit do čela Národní galérie.

„Myslím si, že to není ani proti panu Burianovi, ani panu Fajtovi. Vůbec ne. Je to věc principiální, že ministr má názor, že na tak významné posty je nutné veřejné výběrové řízení,“ uvedl s tím, že v době, kdy působil jako ministr, tak se výběrových komisí nezúčastnil a naopak v komisích seděli lidé z tehdejší opozice, což je dnes nebývalá věc.

Největší šaškárny se děly za Bessera a Hanákové
Nad bouří, kterou Balvínův krok vyvolal u politiků, proto kroutí hlavou. „Podle mého názoru to není šaškárna, každý ministr má na tohle právo. Ty největší šaškárny se děly za Bessera a za Hanákové. A ta nervozita, která v Národním divadle dnes je, protože málokdo ví, že tam je neustále stávková pohotovost, vyplývá z nesmyslného, já říkám nejedlovského kroku. To, co kdysi udělal Zdeněk Nejedlý, tak to udělali pravicoví ministři kultury, když spojili Národní divadlo se Státní operou. A od toho se odvíjí celková nervozita, vztek a všechno ostatní,“ tvrdí exministr kultury.

„Jsem jenom překvapen, že někteří moderátoři už vyzývají k tomu, aby se umělci postavili proti novému ministrovi. Já si myslím, že to není zrovna jejich úkol. Zaslechl jsem to ve veřejnoprávní televizi, kdy paní Tvarůžková říkala, jaké už umělci chystají tvrdé kroky proti ministrovi. Myslím, že tohle není úkolem veřejnoprávní televize, aby to dělala. Já ať s tím aktem můžu jakkoli souhlasit, nebo nesouhlasit, tady se ale nic neděje,“ poukazuje Vítězslav Jandák

Podle Jandáka to ale nevylučuje, že by  pan Burian nebo Fajt nemuseli nakonec tyto funkce získat, pokud se zúčastní veřejného výběrového řízení.

Balvín: Burian nebyl vybrán veřejným výběrovým řízením
"Důvodem mého rozhodnutí je skutečnost, že v takto významných institucích, zvláště s přídomkem národní, je třeba obsazovat řídící pozice na základě výsledků veřejného výběrového řízení, což se v tomto případě nestalo," uvedl k odvolání Jana Buriana ministr kultury..

Jana Buriana jako jediného kandidáta oslovila odborná komise bývalé ministryně kultury Aleny Hanákové (TOP 09), to znamená, že opravdu neproběhlo žádné veřejné výběrové řízení.

Do konce měsíce srpna Ministerstvo kultury vypíše veřejné výběrové řízení na funkci generálního ředitele Národního divadla.


http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/jandak-ze-jste-tak-nekriceli-v-dobe-bessera-a-hanakove/

Foto: archiv První zprávy

Zpět do článků