Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Totálně uvolněný Slávek Jandák: Je to tady sado-maso. Ale bude dobře

10.07.2013

ROZHOVOR PRO PARLAMENTÍ LISTY Herec a bývalý ministr kultury, poslanec ČSSD Vítězslav Jandák tráví letošní léto mezi Prahou a svým milovaným srubem v jižních Čechách. ParlamentnímListům.cz v uvolněné náladě řekl, že si připadá trochu jako ve slavném filmu s Rudolfem Hrušínským „Rozmarné léto“. Politika v Česku je prý tak trochu "sado-maso", ale za pár let si na dnešní potíže podle Jandáka nikdo nevzpomene.

Pane Jandáku, tak co říkáte na letošní léto, i to politické?

Nazval bych to takovým Rozmarným létem Vítězslava Jandáka a této země. Už třetí nebo čtvrtý rok je podobné, s počasím i politickou situací nestálé a musím říct, že politika v Česku je opravdu velmi dynamická disciplína. Je to takové politické „sado-maso“.

Dobře, to víme, ale co současná politická situace?

Řeknu to takhle: Politici se zbláznili, národ trpí… A přijdou možná dny, kdy se národ zblázní, pak budou trpět politici…Je to prostě neuvěřitelné, nebo možná uvěřitelné… Ale život jde prostě dál.

Myslíte si, že se tato země letos může těšit na předčasné volby, budou podle Vás?

Myslím si, že nebudou. Všichni chytří lidé, nebo tedy normální lidé, podpoří Rusnokovu vládu. Aspoň v to doufám. Důvod je prostý, abychom zabránili dál vládnout Nečasově vládě bez Nečase…

Takže si myslíte, že pokud dostane Rusnok od Vás poslanců důvěru, poved stát do řádných voleb, nebo se může stát, že letos půjdeme volit?

Pokud dostane Rusnok a jeho vláda důvěru, a je to to nejlepší z toho nejhoršího, co teď může být, pak by ta vláda měla dojet do řádných voleb v příštím roce a pak by si občané měli zvolit sami. Všichni se obořili na Zemana a říkají, jak je to jeho průšvih. Ne, to je průšvih politické reprezentace této země, která občanům ukázala svou tvář, a teď jí ukázala svou pravou tvář. A proboha, já jen věřím, že lidi – voliči se poučili a neudělají stejné chyby. Pokud ano, pak už nemám slov.

Myslíte, aby nevolili pravici?

Ne, to ať si volí, koho chtějí a uznají za vhodného, máme demokracii a je to každého svaté právo. Jen ale ať si uvědomí, co se tu za těch pár let odehrálo, kolik bezdomovců přibylo, kolik nešťastných lidí, sebevražd a o co všechno tato země přišla. Ať prostě hodně přemýšlejí a zvažují…

Co je teď podle Vás nejdůležitější?

Podpořit vládu, za pár měsíců společně dohodnout rozpuštění sněmovny a vyhlášení voleb. A taky, aby měla policie klid na práci, aby nepřekáželi a nemluvili jí do toho lidé jako paní Němcová, pan Langer a podobně, nepřekáželi  zkrátka v práci, kterou evidentně policie dělá dobře…

Co Vás nejvíce v politice štve?

To, že se v politice nedrží slovo, mělo by se dodržovat i podáním ruky. To, že tady všichni „nemluví pravdu“, všichni na něco hrají a to není dobře.

K čemu jste v politice dospěl?

K tomu, a to bohužel, že nesmíte v politice používat selský rozum, to je v politice strašně nebezpečné… Čím více jste „hlubší, vědečtější, analytičtější“, čím méně je Vám rozumět, čím více se v tom patláte, čím více prohlášení, která jsou k ničemu, uděláte, tím jste pro ostatní politiky ten úspěšný. Jste zkrátka in. Jenže to já nějak neumím. Jsem zvyklý říkat věci na rovinu a upřímně. Tak asi nejsem „in“…

Myslíte, že se to v této zemi podaří nějak srovnat?

Ale tak jistě. Tak jako v každé jiné zemi na světě. Podívejte se, jak třeba vypadala Kambodža a jak vypadá dneska - a to byla horší situace. Nebo Japonsko, Německo po válce atd.,  život jde prostě dál… Blbé je, že žijeme teď, v tomhle okamžiku, a že se ty převratné věci dějí v tom, v čem člověk žije. Ale za pár let si na to nikdo nevzpomene. Tak jako si nikdo nevzpomene na to, že byl nějaký Nečas, Zeman, Němcová, Jandák, Kalousek..

Život jde dál…

Co říkáte na prohlášení ministra financí v demisi Kalouska na adresu Jana Fischera, že je mu ho „vlastně líto“, že je to zoufalec?

Takových silných slov a různých vyjádření řečí už jsme už všichni slyšeli. On by si ten náš národ český měl položit sám tu otázku, kdo je tady vlastně větší zoufalec. Já to třeba nevím… (smích)

Jak trávíte letošní léto, dovolenou?

Ve svém domovském regionu, částečně v klidu tady, na srubu. Ale neustále mám nataženého budíka, nechci říkat revolver, budíka! A čekám, která část politického spektra se zblázní. Neustále jsem připraven rozjet se zachraňovat z jižních Čech, co se dá.

A až to přijde, ten moment?

Pak je ovšem třeba zvážit – jestli je ještě co zachránit, a pak možná ano. (smích)

Zpět do článků