Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Poslanec Jandák nemá slov: Karolína Peake? Neznám. Kdo to je...

20.03.2013

ROZHOVOR PRO PARLAMENTNÍ LISTY Poté, co se zklidnily emoce, které vyvolal sjezd ČSSD, který navíc navštívil prezident republiky a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman, se ParlamentníListy.cz obrátily na poslance sociální demokracie Vítězslava Jandáka, aby zhodnotil atmosféru na sjezdu a dojem, jaký vyvolal příchod prezidenta republiky.

Jaká byla atmosféra na sjezdu? Psalo se leccos...

Dobrá. Žádná atomová bomba, žádný průšvih. Tedy až na Mládkovu velkou fantazii. Řekl bych, že by někteří lidé měli spíš mlčet, než mluvit. A když už promluví, tak by si měli uvědomit, co vlastně říkají. Ale možná se v tom rachotu přeslechl nebo přeřekl (směje se). Každopádně je podle mého správné, že se od toho projevu distancoval předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

 

Takže byl na sjezdu klid?

Každý, kdo na ten sjezd jel, očekával, že se tam něco stane. To zase novináři z toho udělali, že se tam budeme málem vraždit. A on se tam nikdo nevraždil a celé to bylo naopak, nesmírně pohodové. Tedy až na jednu věc. Bylo by to pohodové, kdyby mysleli víc na nás, na kuřáky. Musím říct, že nás tam doslova týrali. Museli jsme chodit totiž ven.

Vstup Miloše Zemana byl podle mnohých delegátů grandiózní…

Byl, to je pravda. Víte, lidé, kteří ho osobně neznají, si jen málo dokáží představit a uvědomit, jaké obrovské osobní charisma ten člověk má. Stejně tak jeho vystoupení. On, když jde takzvaně „na živo“, tak je ten jeho projev fantastický. A projev na sjezdu rozhodně k takovým patřil. Viděl jsem, že lidé měli slzy v očích. Řekl bych, že to byl velký comeback navzájem k sobě. Doufám v to, a věřím, že to tak nakonec dopadne.

Myslíte, že je v tuto chvíli ještě nutné takzvaně „shazovat“ vládu, nebo už stačí počkat do řádného termínu voleb?

Já se obávám jedné věci. A to je skutečnost, že se vláda nemusí ptát parlamentu, jestli něco prodá, zašantročí a podobně. Když jsem viděl, za co šly aerolinie, tak už jsem kroutil hlavou. Když teď vidím, za kolik se prodává Tatrovka a vím, že se uvažuje o prodeji zámku Štiřín, což je kulturní památka za 329 milionů, jak jsem slyšel, je mi úzko. Včera jsem v této věci interpeloval pana ministra, tak jsem zvědav, co mi odpoví. A když slyším, co se po Čechách povídá, že se má privatizovat Budvar, tak mám takový pocit, že je někdy lepší se na to vykašlat a rozdat si karty znovu a jít dál. Protože tady už je ohrožena dokonce bezpečnost naší země. Alespoň podle mého názoru. To nejde jen o to, že je to zrovna tato vláda. Možná, že za dva roky zjistíme, že to nejde nám. Pak bych také považoval za správné gentlemansky říct: Lidé, vyberte si znova. Nic jiného v tom není.

V této souvislosti je ale na místě otázka na tělo. Opakovaně jste říkal, že už chcete odejít z politiky. Proti tomu se ale ozývají protestní hlasy, a není jich málo, že byste měl zůstat, abyste to pohlídal. Nerozmyslíte si to, přece jen? Protože například i na Facebooku se proti tomuto Vašemu postoji ozývají nesouhlasné komentáře.

Tak já o tom budu samozřejmě ještě mluvit s naším panem předsedou. Vím i o těch nesouhlasných projevech a samozřejmě, to mě těší. Ještě uvidíme, jak to dopadne. Jestli mě ta strana ještě bude potřebovat.

Jste stínový ministr kultury. Proč by Vás neměla strana potřebovat? Zejména, jste-li mezi lidmi oblíbený.

Což, o lidi se neobávám. Ale o tom stejně nakonec rozhoduje vždycky strana. Možná tam mají připraveného někoho lepšího. Inu, čert ví, uvidíme!

Povězte mi ještě něco ke Karolíně Peake, která opět vyburcovala mediální hladinu.

Já nevím, kdo to je.

Prosím?

Já chci zůstat gentlemanem, takže nevím, kdo to je.

Dobrá, tak si řekněme jen hypoteticky. Kdybyste neměl na vládě kancelář, možná jen židli. Kdybyste neměl podmínky k výkonu činnosti, k níž jste se zavázal. Jak dlouho byste za takových podmínek v podobné funkci vydržel?

Myslím, že každý má to, co si zaslouží.

Zpět do článků