Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Bude se v Čechách opět více číst, nebo jenom tlachat o tom, že by se číst mělo ?

10.02.2012

Takřka na den přesně, jenže před rokem (24.2.2011) se objevil v novinách článek, že „vyšší DPH na knihy a vstupenky zruinuje kulturu.“

Bude se v Čechách opět více číst, nebo jenom tlachat o tom, že by se číst mělo ?

 

Takřka na den přesně, jenže před rokem (24.2.2011) se objevil v novinách článek, že „vyšší DPH na knihy a vstupenky zruinuje kulturu.“ Tehdejší ministr kultury v něm varoval, že vyšší sazba DPH na knihy a vstupenky na kulturní akce bude mít neblahý vliv na jejich nákup.   "Už jsem panu ministrovi financí avizoval, že speciálně u knih, které pokládám za obrovsky přínosnou složku vzdělanosti, je to velmi nešťastné. Uvidíme, co nám to udělá s návštěvností v divadlech. Mám už určité výpočty, že to vyvolá zvýšenou potřebu státních dotací do kultury. V případě, že neuspěji s nižší sazbou DPH, tak budeme muset hledat jiné cesty, jak se s tím vyrovnat."

Svaz českých knihkupců a nakladatelů vydal tehdy Výzvu na obranu knih. K ní připojil svůj podpis dokonce i Václav Havel.  Počet podpisů pod výzvou rychle rostl, nakonec ji podepsalo pře sto tisíc občanů. Návrh knihkupců a nakladatelů na vynětí knih z jednotné dvacetiprocentní sazby DPH podporovalo přitom i nemálo politiků z řad koalice -  silného zastánce měl například v šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Petrovi Gazdíkovi. Knihy by se podle něj neměly ještě více zdražovat a tím k nim znesnadňovat přístup.  „Jsme připraveni o tom vyjednávat v rámci úspor ve státním rozpočtu“, řekl. Za svoji prioritu označil zachování knih ve snížené, nejlépe nulové sazbě.  "Knihy jsem nevzdal.  A mám v tom podporu pochopitelně ministra kultury, ale i ministra financí," dodal. Viděl dva způsoby, kterými by šlo této dodatečné výjimky dosáhnout. Prvním by bylo přimět koaliční partnery, aby z dohodnutých výjimek některé vyřadily. Druhým pak to, že by knihy do nižší daně prosadili jako pozměňovací návrh až ve sněmovně a hledali podporu poslanců napříč spektrem. Tedy i v opozičních lavicích.

Jenže knihy a tiskoviny se mezi výjimky s nižší DPH na jednání špiček koalice neprobojovaly. Teoretická naděje na přidání knih a tiskovin na seznam výjimek ovšem trvala. "V pondělí to probereme s ministrem financí ,"  uvedl poslanec VV Michal Babák. Ministr financí ale stanovil, že výjimky, které zůstanou v nižší sazbě, nesmí připravit rozpočet o víc než sedm miliard.  VV nicméně odmítaly vyměnit některé ze sedmičky potravin za knihy a tiskoviny a doufaly, že nová položka by se mohla stát osmou výjimkou.  I v TOP 09 existovala nevole k tomu, aby knihy a tiskoviny byly zatíženy vyšší sazbou DPH. "Nesouhlasím s tím, že by knihy měly být ve vyšší sazbě. Příští týden o tom budeme mluvit s ostatními poslanci klubu TOP 09," řekl šéf klubu Petr Gazdík.

Jenom si dovoluji připomenout, že zvýšením nižší sazby daně z přidané hodnoty na dvacet procent na knihy a tisk se Česká republika stala evropskou raritou. Ve většině evropských zemí (výjimkou je např. Bulharsko) jsou tyto položky zařazeny do nižší sazby, v Irsku nebo Velké Británii dokonce do nulové.

V Dánsku, kde mají na zboží a služby DPH 25 procent, existuje výjimka pro deníky a týdeníky (nula procent) a do knižního trhu stát vybranou daň vrací dotacemi.

Čeští knihkupci ale měli obavy. Podle nich mají zákazníci vybudovanou psychologickou cenovou hranici, za niž nejsou ochotni jít.  Případné desetiprocentní zdražení by si podle SČKN mezi sebe museli přerozdělit nakladatelé, knihkupci, tiskárny i autoři. Jejich zisky by šly výrazně dolů a vydávalo by se méně nových titulů. Podobný vývoj lze očekávat také na trhu s novinami a časopisy, které se podobně jako knihy často prodávají za psychologické ceny. „ Výjimku bych ale udělal u knih a tištěných médií. Jako učitel vím, že národ nečte. A pokud tam bude dvacetiprocentní DPH, tak mám strach, že se situace ještě zhorší," uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Gazdík. "Pokud by se měla výjimka týkat knih a tištěných médií, muselo by ze seznamu výjimek něco jiného vypadnout," uvedl  ovšem ministr financí.

A na tom zůstalo. Koaliční strany jako mnohokráte před tím i potom pohrozily rozkolem v koalici nebo dokonce odchodem z vlády, ale zůstalo jen u mlácení prázdné slámy a tradičního klamání voličů. DPH vstoupila v platnost a na trhu s knihami vládne značná nervozita z dalšího vývoje.

Sociální demokracie  proto vyzvala ke snížení DPH knih, novin a spolu s tím ještě i  pomůcek pro postižené.

Na tiskové konferenci v Lidovém domě to před dvěma týdny oznámil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Dolní sazba DPH se od ledna zvýšila z 10 na 14 procent a příští rok se má DPH sjednotit na 17,5 procenta. Řekl jsem tam zcela jasně, že „nechceme zdražovat čtení a ztěžovat přístupnost našich občanů ke vzdělání a kultuře“.

Loni jsme se ve Sněmovně neúspěšně pokoušeli zabránit schválení tohoto návrhu. Pro další pokus zvrátit zvyšování DPH jsme se tedy obrátili na Senát. Náš návrh se týká novin, časopisů, knih, ale také potřeb pro zmírnění následků nemoci, například pro nevidomé, neslyšící a částečně vidící osoby, oprav invalidních vozíků pro těžce zdravotně postižené a zdravotní, sociální a domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené. Podle našich propočtů by finanční dopad námi navrhované normy dosáhl pro příjmy státního rozpočtu řádu několika set miliónů korun. Tuto částku by se dalo určitě kompenzovat zlepšením výběru daní a důslednou realizací opatření proti daňovým únikům.

Věříme, že v Senátu předloha s největší pravděpodobností díky síle senátorů ČSSD projde. Ve Sněmovně, kde má většinu vládní koalice, se pokusíme o podpoře návrhu vyjednávat napříč stranami a budeme se snažit vytvořit koalici na podporu kultury. Jsem zvědav, jak se poslanci vládní koalice zachovají v situaci, kdy budou muset o senátním návrhu hlasovat. Zda si vzpomenou na svoje loňská slova o tom, jak moc jim na kulturnosti našeho národa záleží, anebo zda jejich sliby nebudou opět ničím jiným, než obvykle – totiž chybami.

 

Vítězslav Jandák, stínový ministr kultury ČSSD

Zpět do článků