Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Českokrumlovská "točna"

19.10.2011

Nebývá mým zvykem reagovat na každý novinářský výkřik, který se nějakým způsobem dotýká mé osoby. Ale poznámku, že jsem si „ve falešné roli ministra kultury, kterýžto podivný post jsem naprosto nezvládal, vylámal zuby na točně" přejít mlčením nemohu.....

Nebývá mým zvykem reagovat na každý novinářský výkřik, který se nějakým způsobem dotýká mé osoby. Ale poznámku kulturního redaktora jihočeské redakce MFDnes Pavla Pokorného ze dne 10.10. přejít mlčením nemohu. Prý jsem si „ve falešné roli ministra kultury, kterýžto podivný post jsem naprosto nezvládal, vylámal zuby na točně.“

Tou točnou se samozřejmě nemyslí zařízení v nějakém nádražním depu nebo řetízkový kolotoč na matějské pouti, ale unikátní hlediště v zahradě českokrumlovského zámku.

Ponechám stranou úvahy nad tím, proč si pan redaktor myslí, že jsem svou roli ministra nezvládal. Ale pokud jde o točnu, mnozí televizní diváci mají dodnes v paměti reportáž z Českého Krumlova, kdy jsem osobně přijel řešit situaci nastalou po zcela nesmyslném žalobníčkování některých našich památkářů, pracovníků NPÚ a jednoho kastelána, kteří chtěli po UNESCO zákaz činnosti točny pod pohrůžkou, že nebude-li točna odstraněna, bude Český Krumlov vyňat ze seznamu světového kulturního dědictví. Prohlásil jsem tehdy zcela nekompromisně, že dokud budu ministrem kultury, točna se točit bude! A vida, uplynulo šest let, a točna se opravdu léto co léto točila, a to dokonce i po mém vystřídání na ministerském postu. Že si s tím další čtyři ministři, kteří přišli po mně, nedovedli poradit a dotáhnout spor s UNESCO do vítězného konce, už naštěstí není moje vina.

Před dvěma týdny se na ministerstvu kultury kvůli „točně“ sešli zástupci Jihočeského kraje, měst Český Krumlov a České Budějovice i Národního památkového ústavu. Bylo to od léta roku 2006, kdy jsem z postu ministra kultury odešel do Poslanecké sněmovny, další z mnoha jednání, která mají vést k tomu, aby se tato unikátní technická kulturní památka zachránila a provozovala k radosti diváků i divadelníků. Pan ministr Besser po několika předchozích komisích teď sestavil další, která by měla přijít s návrhem na pozitivní řešení. Hemžení okolo točny se zájmem sleduji a jsem moc zvědav, s čím přijdou experti nyní. Hlavně jsem zvědav na naše památkáře v čele s ředitelkou NPÚ. Kdyby si totiž pan redaktor Pokorný zjistil fakta, nemusil by se divit, proč okolo točny na NPÚ tancují falešné tanečky – tíží je totiž černé svědomí, neboť to byli právě oni, kdo před lety celý problém způsobili.

Co se mých zubů týče, ubezpečuji pana redaktora, že můj chrup je navzdory zubu času, který na mně občas hlodá, zcela v pořádku, nevylámaný a slouží svému účelu. A kdyby bylo potřeba, jsem připraven zakousnout se do točny znovu a nepustit. I když už momentálně nejsem ministrem.

Vítězslav Jandák

Zpět do článků