Mgr. Vítězslav Jandák - Volební lídr ČSSD za Jihočechy

Aktuální

Media

Projev poslance V. Jandáka 3.5.2011 - zákon o veřejném zdravotním pojištění.

03.05.2011

39. Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů...

Pane ministře, já ponechám stranou, že mi za chvíli jistě vysvětlíte, že jsem četl špatně a že navrhujete celou řadu takových změn, které naše nemocné zdravotnictví postaví na nohy. Jenomže jsem to já prostě nepochopil. Já zůstanu u té prkotiny, která podle vašich slov a vyjádření pravicových politiků nemůže nikomu ublížit a nikterak citelně ho sociálně zasáhnout. Nevím, i když i ombudsman došel k závěru, že pro mnohé naše občany to může být výrazný zásah do jejich ekonomických možností, pak se mi bagatelizace tohoto problému ze strany pravicových politiků nějak nezdá.
Ano, namítnete, že pokud by to pro někoho opravdu znamenalo sociální problém, že připravujete celý další systém finančních kompenzací. Když prominu nárůst byrokracie, který to určitě přinese, tak mi můj selský rozum říká, že je to jen vytloukání klínu klínem. Vy oberete občany o peníze, dostanete je do stavu nouze, a oni budou muset požádat o sociální příspěvek. V některých případech na něj možná i u pana ministra Drábka dosáhnou.
Ten však bude muset díky tomu prosit o zvýšení pana ministra Kalouska. Ten se nám tu ovšem rozpláče nebo rozhněvá, to podle toho, jakou bude mít zrovna náladu, a zeptá se nás, kde na to máme brát. A pak se rozhodne, že mu nezbude nic jiného, než například snížit platy státním zaměstnancům, kteří se ovšem začnou bouřit, a tak dále a tak dále. Prostě pějme píseň dokola nebo, chcete-li, změňme se ve slepičku, která shání pro dusícího se kohoutka vodu a běhá od čerta k ďáblu, aby nakonec našla kohoutka ležícího vzhůru nohama, které se ovšem ani nezatřepou.
A dál se budete ptát, kde tedy na to všechno máte brát. Já vám to řeknu, pane ministře, nezačínejte u chudých lidí. Vaše vláda není proreformní, ale je antijánošíkovská. Nebere bohatým, ale chudým, nedává chudým, ale dává bohatým.

Na změně daňového systému nevydělali lidé, kteří pobírají méně než průměrnou mzdu. Na daních se vám podařilo obdarovat těch pár procent nejbohatších vrstev, kteří podobnou pomoc rozhodně nepotřebovali. Ale chybějící příjmy ve státním rozpočtu chcete ve zdravotnictví mimo jiné kompenzovat tím, že zvýšíte poplatky plošně všem. Ti nejbohatší takovou skutečnost opravdu příliš nepocítí. Ale  na nich si totiž ani nic nevyberete. Oni rozhodující procento nemocničních pacientů netvoří. Takovými pacienty jsou obvykle nejvíce lidé starší s nepříliš vysokými příjmy nebo dokonce závislí jen na svých důchodech. Pane ministře, pro nás dva ten příplatek roli hrát nemusí. Pro tisíce našich občanů žijících od výplaty k výplatě, od důchodu k důchodu bude mnohdy velmi těžko řešitelný. Já vás chci tedy požádat, přestaňte své úředníky zaměstnávat plozením desítek nesrozumitelných stránek zákonů, jejichž konečným důsledkem je jenom zhoršení dostupnosti a kvality zdravotní péče.Zkuste být nejenom TOP, ale taky trochu soc, přestaňte být 09, lepší bude 11, 12 nebo 13. Já mám tím na mysli roky, kdy by vaše vláda udělala pro občany, kteří ji v dobré víře volili před rokem, taky něco dobrého, aby se totiž ve zdraví dožili aspoň toho TOP roku 14. Děkuji vám, pane ministře. (Potlesk poslanců v levé části sněmovny.)

Zpět do článků